Choroby jabłoni – ich charakterystyka i sposób zwalczania

Jabłonie to popularne w przydomowych ogrodach drzewka owocowe. Nie są trudne w uprawie, świetnie znoszą polskie warunki klimatyczne i co ważne, już po kilku latach od posadzenia mogą dawać całkiem dobre plony. Niestety, drzewa te często dotykają różnorodne choroby jabłoni, z którymi można jednak skutecznie walczyć.

Najczęstsze choroby jabłoni

Jabłonie chorują, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, mająca na celu zapobieganie chorób oraz ograniczenie możliwości ich rozwoju. Zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych jest szansą na uzyskanie wysokich plonów. Wśród często spotykanych chorób jabłoni warto wymienić:

  • Parch jabłoni – jest to schorzenie, które objawia się występowaniem na liściach jasnozielonych plam, które z czasem ciemnieją. Porażone liście zaczynają obsychać i odpadają. Choroba rozwija się już zimą, a drzewa owocowe atakuje na wiosnę, tuż po rozwinięciu się liści. Z jabłoni choroba może przenosić się również na grusze.

  • Mączniak – jest to choroba grzybowa, która porażą pąki liściowe, kwiaty oraz owoce. Liście zaczynają się marszczyć i zwijać, pędy posiadają zahamowany wzrost, a czasem całkowicie zamierają. O ile owoce zostaną zawiązane, pojawiają się na nich rdzawe plamy.
  • Brunatna zgnilizna – charakteryzuje się pojawianiem brunatnych plam na owocach jeszcze podczas dojrzewania, które powodują ich gnicie. Jest to poważny problem, który często uniemożliwia przechowywanie owoców jabłoni.

Jak zwalczać choroby jabłoni?

Choroby jabłoni można zwalczać poprzez stosowanie profilaktycznych oprysków. W tym celu wykorzystuje się preparaty przeciwgrzybicze takie jak Miedzian, Siarkol Extra czy Topsin. Dobór odpowiedniego preparatu i jego dawki zawsze musi zależeć od rodzaju choroby, która poraziła drzewo owocowe oraz od stadium jej rozwoju. Największą skuteczność można odnotować podczas stosowania oprysków jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby lub wraz z pierwszymi objawami. Porażone pędy i liście warto usunąć, by zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się chorób.