Nawóz nawozowi nierówny – nawożenie roślin kwitnących

Dlaczego różne rośliny wymagają stosowania różnych nawozów?

Dokarmianie roślin ozdobnych jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Kwiaty w naszych domach nie wykażą całego potencjału, jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej odżywki. Rośliny pochodzą z różnych kontynentów, w swoim środowisku naturalnym funkcjonują w odmiennych miejscach. Czasami wygląd samej rośliny podpowie nam, jakie ma ona wymagania glebowe oraz wodne. Tę zależność widać doskonale w przypadku sukulentów oraz storczyków. Nie tylko pochodzenie rośliny wpływa na zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, ale również jej wielkość oraz dekoracyjność. Rośliny ozdobne z liści, na przykład takie jak: paprocie, bluszcze, draceny i jukki wymagają innych składników pokarmowych niż gatunki kwitnące.

Nawożenie roślin ozdobnych z kwiatów

Rośliny doniczkowe kwitnące, w okresie zawiązywania kwiatów wymagają dostarczania większych dawek potasu oraz fosforu, a mniej azotu. Fosfor jest niezbędnym składnikiem do tworzenia się zawiązków kwiatowych, jego niedobór objawia się słabym zakwitaniem oraz niewielkimi owocami. W diecie roślin ważna jest również miedź. Miedź wpływa na rozwój tkanek, w glebach torfowych pierwiastek tworzy niedostępne dla roślin kompleksy. Nawożenie miedzią wpływa na zawartość barwników roślinnych – w tym karotenu. Niedobór boru może prowadzić do zamierania stożków wzrostu oraz pędów kwiatowych. U roślin owocujących widoczne są skorkowacenia skórki. Rośliny kwitnące nawozi się w okresie wegetacji oraz w czasie kwitnienia. Mamy do wyboru nawozy długodziałające lub interwencyjne.

Czym nawozić?

Jedną z najprostszych metod zaopatrywania roślin w składniki pokarmowe jest zastosowanie pałeczek nawozowych, na przykład z firmy Target. Nawóz działa nawet do 100 dni. Aplikacja jest niezwykle prosta. Innym sposobem jest stosowanie granulek, które należy wymieszać z podłożem ogrodniczym. Możemy też stosować nawozy naturalne w postaci płynnej, na przykład Biohumus Max, preparat nie tylko dostarcza składników pokarmowych, ale też zwiększa aktywność biologiczną w podłożu.